Ar tikrai reikalingas retrospektyvinis turto vertinimas?

Tai, kad žmogaus turtas yra skirstomas į kilnojamą ir nekilnojamą, žino visi. Visų turto rūšių vertinimas taip nėra jokia naujovė. Tačiau ne visi žino, jog egzistuoja ir retrospektyvinis turto vertinimas. Kas tai?

Retrospektyvinis turto vertinimas – tai vertinimas, kai nustatoma praeityje buvusi turto vertė. Paprastai ši paslauga tampa aktuali tokiais atvejai:

  • Kai vyksta teisminis ginčas ir siekiama nustatyti praeityje buvusią turto vertę.
  • Kai norima sumažinti mokestinę prievolę. Šis mokestis skaičiuojamas nuo paveldėjimo, dovanojimo dokumentuose nurodytos rinkos vertės, arba, jei turtas buvo įsigytas, įsigijimo ir parduoto turto kainų skirtumo. Norint išvengti šios prievolės ir užsakomas retrospektyvinis turto vertinimas. Jo metu ir nustatoma turto vertė paveldėjimo, dovanojimo ar įsigijimo datai.
  • jeigu planuojate parduoti paveldėtą ar dovanotą turtą ir kai nuo paveldėjimo ar dovanojimo datos nėra praėjęs 10 metų laikotarpis, rekomenduojama minima paslauga. Kodėl? Ogi todėl, kad paveldėjimo/dovanojimo dokumentuose būną nurodomos VĮ „Registrų centro“ nustatytos vidutinės rinkos vertės, kurios dažnai gali visiškai neatitikti realios turto rinkos vertės.

Dažnai turto vertintojų klientai domisi, kiek laiko trunka šis procesas. Retrospektyvinis turto vertinimas susideda iš tokių etapų:

  • Duomenų analizės. Pagal vertinamo turto tipą nustatoma, kokie dokumentai reikalingi ir atliekama jų analizė.
  • Vertinamo turto apžiūros. Kartais nutinka taip, jog objekto apžiūrėti negalima, nes jis yra sunaikintas. Tokiu atveju vertintojas gali remtis objekto savininko arba užsakovo pateiktomis objekto nuotraukomis ir kitais dokumentais, kuriais patvirtinamos objekto tapatumo ir fizinės charakteristikos.
  • Ataskaitos rengimo. Išanalizavus užsakovo pateiktus dokumentus ir apžiūros metu surinktą informacija, rengiama išvada dėl turto vertės – turto vertinimo ataskaita.
  • Ataskaitos pateikimo.

Bet kokiu atveju, turėtumėte žinoti, jog retrospektyvinis turto vertinimas gali suteikti realiai apčiuopiamos naudos, nes:

  • Sužinosite ar prašoma pardavėjo būsto, sklypo ar kito turto kaina tikrai protinga, nepadidinta.
  • Bus aiški reali suma už kurią galėsite parduoti turtą.
  • Sutaupysite laiko ir pinigų. Laiką taupyti padės specialistų profesionalumas, nes, patikėkite, savarankiškas reikiamų dokumentų rinkimas gali stipriai užtrukti. O  patirties stoka ir kai kurių procedūrų neišmanymas suteikia papildomų, neplanuotų išlaidų.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

© 2024 Linkas.lt - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress